54Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

54Forum

Sakarya'lıların Forumu... Sakaryalı Olmak Ayrıcalıklıdır...

AnasayfaAramaLatest imagesKayıt OlGiriş yap

Anaokulu Zorunlu Oluyor

YazarMesaj
кa¡η
Admin
кa¡η

Itibar : 6

Anaokulu Zorunlu Oluyor Empty
MesajKonu: Anaokulu Zorunlu Oluyor   Anaokulu Zorunlu Oluyor Icon_minitimeÇarş. Kas. 11, 2009 11:10 pm

Çocukların sağlıklı gelişimi için büyük önem taşıyan okul öncesi eğitimi zorunlu hale geliyor. Milli Eğitim Bakanlığı çocukların ilköğretim birinci sınıfa başlamadan önce bir yıl anaokuluna gitmesini zorunlu hale getirmek için yasa hazırlıyor. Okul öncesi eğitimde okullaşma oranlarının en yüksek olduğu illerde başlatılacak uygulamanın ardından hazırlanacak yasa ile sistem bütün Türkiye’ye yayılacak. Anaokulunun zorunlu hale getirilmesiyle, zorunlu temel eğitim süresi 9 yıla çıkarılmış olacak. Çocuklar da okula 7 değil, 6 yaşında başlayacak. Böylece Türkiye için hedeflenen 12 yıl zorunlu eğitime bir adım daha yaklaşılacak. Okul öncesi eğitimde, Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı 614 bağımsız anaokulu, ilköğretim okulları bünyesinde de 14 bin 583 anasınıfı bulunuyor. Bu eğitimden Türkiye çapında yaklaşık 400 bin çocuk yararlanıyor, ancak anaokulu zorunlu olmadığı için çocukların anaokuluna gitmesi hem velilerin isteğine bağlı, hem de anaokulu sayısı yetersiz. İlkokul öncesinde okullaşma oranı yüzde 15 iken, son yıllarda yapılan çalışmalarla Türkiye genelinde bu rakam 2006 yılı içinde yüzde 25’e ulaştırıldı. Ancak bu oran da yüzde 80’leri aşan okul öncesi okullaşma oranıyla halen Avrupa Birliği ülkelerinin çok gerisinde.

MOBİL ANAOKULLAR

Okul öncesi eğitimde okullaşma oranını artırmak için bu yıl içinde iki temel çalışma yapıldı. Bunlardan ilki anaokulu yönetmeliğini değiştirmek oldu. Yönetmelikle anaokulları daha fazla çocuğun yararlanması için ikili eğitime dönüştürüldü. İkinci olarak da ‘mobil anaokulu’ ile ilköğretim okullarına uzak yerlerdeki çocukların okul öncesi eğitimden yararlanması sağlanacak.
http://kain.beep.com

Anaokulu Zorunlu Oluyor
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» Gönül YaraLı oLunCa ŞarkıLar Ayrı ßi qüzeL oLuyor..